Аналіз наукових пошукових систем

Використання сучасних популярних пошукових систем у дозволяє суттєво спростити алгоритми обробки даних.
Одним із найпопулярніших сучасних пошуковиків є Google. В його індексі зберігається більше 3 мільярдів документів. Новаторська технологія PageRank дозволила проведення якісного пошуку із забезпеченням високої релевантності результатів. Крім того, важливою особливістю Google, на відміну від інших пошукових систем, є пошуковий павук Google (або Googlebot), якому можна вказати на особливості індексування ресурсу (наприклад, вимогу пропустити індексацію деяких сторінок чи замовити їх обов’язкове індексування) . Недоліком пошукової системи, на нашу думку, є розміщення поряд з релевантними результатами запиту частини малорелевантних посилань, презентованих даними з відповідними ключовими словами, що відносяться до різноманітних тематичних категорій. Ще одним недоліком є розміщення поряд з результатами запиту рекламних посилань, які часто непов’язані з запитом користувача.
Іншою популярною пошуковою системою є Rambler – одна з перших повноцінних пошукових систем російськомовного Інтернету. Базовою характеристикою пошукової системи є унікальний механізм асоціацій, який у результаті пошуку дозволяє отримати не лише класичний список посилань,розташованих у порядку спадання релевантності, а й рядок зі списком запитів, тематично схожих з конкретним запитом користувача. Згаданий механізм також здатний виправляти синтаксичні та орфографічні помилки запитів користувачів та перекладати слова, введені з невідповідного регістру. Серед недоліків Rambler можна відмітити загромадженість інтерфейсу різноформатною інформацією на початковій сторінці пошукової системи. Розширений пошук у Rambler існує, але є досить обмеженим і дозволяє виконувати лише базові уточнення. Аналогічно до системи Google, Rambler дозволяє проводити пошук за визначеними категоріями даних: новинами, картами, зображеннями, відео та ін.
На противагу пошуковим системам широкого призначення розглянемо спеціалізовану пошукову систему Scirus. Scirus – це комплексна науково- орієнтована пошукова система, що надає інформацію спеціалізованого пошуку, а також допомагає в складанні запитів і використанні визначень, дозволяє зберігати та експортувати інформацію про отримані результати. Scirus знаходить інформацію, яка може бути недосяжна у разі використання інших пошукових систем. В індексі голландського пошукового сервісу Scirus знаходиться більше 460 млн. одиниць наукової інформації. Scirus дозволяє виконувати розширений пошук, який потребує уточнення типів шуканих даних за розміщенням (стаття, книжка, патент, сторінка вченого тощо) чи форматом файлу (PDF, DOC і т.д.). Хоча Scirus забезпечує один з кращих науково- орієнтованих пошукових сервісів і значно перевершує продуктивність пошукових систем широкого напрямку, але все ж загальноприйнятий підхід з частковим пошуком даних інколи призводить до отримання некоректних пошукових результатів особливо за однокритеріальним запитом (наприклад, пошук за заголовом чи ключовим словом) без врахування змісту основного тексту матеріалу. Іншим недоліком Scirus можна вказати недостатню кількість матеріалів українською чи російською мовами, що робить використання даного пошукового ресурсу малоефективним для користувачів, що проводять пошук вказаними мовами.
BASE (Bielefeld Academic Search Engine) – науковий інтернет-пошуковик. Сервіс Base належить німецькому університету і являє собою пошукову систему міжнародного проекту Open Archives Initiative та співпрацює з європейським науково-інформаційним проектом DRIVER. Перший із названих проектів дозволяє власникам електронних бібліотек обмінюватися даними та забезпечує відкритий доступ до наукової інформації. Проект DRIVER, у свою чергу, створив зведений ресурс, об'єднуючи європейські електронні бібліотеки, котрі спеціалізуються на зберіганні наукової та навчальної інформації. Проект BASE став зручним засобом доступу до вільно поширюваної наукової інформації. BASE пропонує режими простого і розширеного пошуку. У режимі простого пошуку для уточнення запиту доступна лише опція перемикання пошукової сфери між ресурсами BASE і базою Google Scholar через інтерфейс BASE. У режимі розширеного пошуку знаходяться джерела за конкретними полями опису ресурсів (автор, заголовок, тема), а також визначається географічний регіон і рік видання публікацій.
Система «Web of science» (колишня назва  Institute for Scientific Information, ISI) (www.isiwebofknowledge.com).
Ця система покриває більше 9000 видань англійською і частково німецькою мовами (з 1980 р.) і включає в себе три бази – ScienceCitation Index Expanded (із природничих наук), Social Sciences Citation Index (із соціальних наук), Arts and Humanities Citation Index (із мистецтва та гуманітарних наук). Процентне співвідношення між представленими в ресурсі Web of Science дисциплінами наступне: 25-27% – технічні та прикладні науки; 30% – це соціогуманітарні науки; 43-45% – блок природничих наук (в т.ч. 15-18% – науки про землі, біологія та медицина).
Система «Scopus» (www.scopus.com).
Система «Scopus» являє собою найбільшу в світі єдину мультидисциплінарну реферативну базу даних (із 1995 р.), що оновлюється щодня. «Scopus» – найбільша база даних наукових публікацій без повних текстів. Однією з основних функцій є вбудована в пошукову систему інформація про цитування. Scopus охоплює понад 15 тис. наукових журналів від 4 тис. наукових видавництв світу. Scopus на відміну від Web of Science не включає видання з гуманітарних дисциплін та мистецтва, містить невелику частку журналів із соціальних наук – не більше 17%, і в процентному відношенні набагато ширше відображає природничі науки і техніку – 83%.
Алгоритм пошуку інформації в базі даних SCOPUS
У базі даних SCOPUS користувачі можуть не тільки знайти анотацію та бібліографію статті, але також дізнатися ступінь її авторитетності в науковому світі (індекс цитування) і ознайомитися з роботами, що її цитують.
SCOPUS пропонує декілька видів пошуку: простий пошук, пошук за автором, пошук за організацією, розширений пошук.
Введіть термін запиту в поле Search for і виберіть критерії пошуку:
     All Fields – всі поля;
     Article Title, Abstract, Keywords – слово з заголовка, з анотації, ключові слова;
     Authors – автори;
     First Author – перший автор;
     Source Title – заголовок джерела;
     Article Title – заголовок статті;
     Abstract – анотація;
     Keywords – ключові слова;
     Affiliation – організація;
     Language – мова.
     ISSN – Міжнародний стандартний номер серіального видання CODEN – код, присвоєний журналу в Міжнародній службі CODEN DOI – номер DOI References – бібліографія Conference – назва конференції;
     Article Title, Abstract, Keywords, Authors – слово з заголовка, з анотації, ключові слова, автори.
Ви можете ввести 2 пошукових терміна, зєднуючи їх операторами AND (і), OR (або), NOT (виключення).
Можна ввести обмеження за роком видання або за часом додавання запису в базу SCOPUS. Також є можливість обмежити пошук предметними галузями (науки про життя, науки про здоров’я, медичні науки, фізичні науки та соціальні науки; якщо підвести курсор до назви предметної області – з’явиться жовте віконце з перерахуванням наук, що входять в цю галузь). Наприкінці формування запиту натисніть «Search».
Робота з результатами пошуку
Пошук інформації ведеться не тільки всередині системи SCOPUS, але також і за бібліографічними посиланнями (More), за Інтернет-сайтами (Web) за допомогою пошукової машини Scirus і патентів (Patents) – через систему Lexis-Nexis.
При заданні пошуку на початку сторінки ми бачимо можливі параметри обмеження результатів: за заголовком джерела, за ім’ям автора, за роком, за типом документа, за предметною галуззю, можна також додати категорії, натиснувши посилання «Add categories». Ми бачимо на екрані значення, що найбільш часто зустрічаються і можемо продовжити цей ряд, вибравши посилання «More» («Більше»). Вибравши потрібні значення, відзначаємо їх, клацаючи мишею всередині квадратика поруч зі значенням і натискаючи кнопку «Limit to» («Обмежити цими значеннями») або «Exclude» («Виключити»).
Нижче йде список результатів пошуку. Результати можна вивести (Output) на друк, в документ або електронну пошту, подивитися загальний огляд цитат (Citation Tracker), завантажити відразу декілька статей через менеджер закачувань (Download), подивитися список посилань (References) або цитувань статей (Cited by). З кожною роботою можна ознайомитися окремо: під назвою статті можна вибрати дію: переглянути анотацію і посилання (Abstract + Ref), прочитати тільки анотацію (Show Abstract) і вийти на повний текст статті на сайті видавництва (View at Publisher). Статті можна сортувати за будь-яким стовпцем, клацнувши мишею по заголовку. За замовчуванням результати пошуку виведені за роком видання – від пізніших до більш ранніх. 
За допомогою бази даних Scopus можна знайомитися з індексом цитування та списком робіт певного автора. Для цього зручно використовувати функцію «Author Search» – пошук за автором. Тут можна ввести прізвище, ініціали та організацію чи місто, в якій працює вчений, з списку вибрати потрібне ім’я. Поруч з кожним прізвищем в стовпці «Documents» можна вийти в профіль автора (Détail), переглянути список робіт автора, або переглянути останню назву. 
Виходячи в профіль автора, ми одержуємо можливість побачити кількість його статей в базі даних, кількість джерел, на які посилається автор, кількість цитування, індекс Хірша (h Index), список співавторів, предметні галузі, історію публікацій.
У профілі організації можна подивитися кількість публікацій, кількість авторів, партнерські організації, предметні галузі, в яких друкуються автори організації і т.д.
Розширений пошук (Advanced search)
Пошук дозволяє шукати по декільком полям одночасно. У пошуковому вікні вводяться назву поля і в дужках значення, терміни пошуку зєднуються логічними операторами (AND, OR, NOT). Список назв полів представлений зліва внизу, для додавання зі списку натисніть «Enter» або двічі клацніть на виділеному полі мишею.

Немає коментарів:

Дописати коментар

.

.

Чи став блог для Вас корисним ?